Aktualności



Od 1 września 2022r.„ osoby doświadczające przemocy oraz osoby będąc w stanie kryzysu mają zapewnioną całodobową pomoc specjalistyczną, przede wszystkim psychologiczną, pedagogiczną”. Od 20 do 8 rano w ramach umowy zlecenie zadanie to będzie realizowane przez:

Panią Marię Zielińską- tel. 609 417 773,
Panią Zuzannę Kubicką- tel. 608 783 265
Informujemy, że dorosłe osoby w stanie kryzysu psychicznego mogą również skorzystać z całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem telefonicznym 800 70 2222.
Centrum Wsparcia to 24-godzinne, bezpłatne centrum, udzielające wsparcia każdej osobie w kryzysie psychicznym. Dyżurujący psychologowie-specjaliści, gotowi wysłuchać i pomóc w różnych kryzysach sytuacyjnych, pomogą również w znalezieniu najbliższej placówki, która udzieli bezpośredniej pomocy. W Centrum Wsparcia, będą także dostępni specjaliści: psychiatra, prawnik, seksuolog, terapeuta uzależnień, pracownik socjalny i asystent zdrowia.
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI https://bip.malopolska.pl/toikiwopwrodzinie,e,deklaracja.html „PRZEMOC W RODZINIE” – OD 30 LISTOPADA 2020R. NOWE UREGULOWANIA PRAWNE
Od 30 listopada 2020 roku obowiązują nowe przepisy w obszarze „Przemoc w rodzinie” - nowy instrument reakcji na zjawisko przemocy w rodzinie, nakładający na funkcjonariuszy Policji kolejne obowiązki.
30 listopada br. wchodzą w życie przepisy ustawy z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Zgodnie z nowymi uregulowaniami, policjant będzie miał prawo wydać nakaz lub zakaz: podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu, jak również w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie, (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków). Do wydania nakazu lub zakazu zobowiązany będzie każdy policjant, który poweźmie informację o stosowaniu przemocy w rodzinie.

Nakaz lub zakaz będzie obowiązywał przez okres 14 dni, z możliwością przedłużenia czasu jego obowiązywania przez sąd. Przed podjęciem decyzji o wydaniu nakazu lub zakazu, policjant będzie obligatoryjnie dokonywał oceny ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Dla oceny tego ryzyka, dedykowane będą kwestionariusze jego szacowania, zawierające kryteria określone przez ustawodawcę.

W celu ustalenia zasadności wydania nakazu lub zakazu Policja będzie mogła dokonywać innych czynności, w szczególności przesłuchać w charakterze świadka osobę zgłaszającą przemoc w rodzinie lub osobę dotkniętą tą przemocą. Nakaz lub zakaz będą mogły być wydane łącznie i będą natychmiast wykonalne. Policjant będzie określał m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc w rodzinie będzie obowiązana zachować. Nakaz lub zakaz będzie niezwłocznie doręczany zarówno osobie, wobec której został wydany, jak również osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W przypadku odmowy przyjęcia nakazu lub zakazu przez osobę stosującą przemoc w rodzinie, doręczenie zobowiązania uważane będzie za dokonane. Nakaz lub zakaz będą mogły być wydane również w przypadku nieobecności osoby stosującej przemoc w rodzinie podczas wykonywania czynności przez Policję we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu. Odpis wydanego nakazu lub zakazu będzie niezwłocznie doręczany prokuratorowi. O fakcie wydania nakazu lub zakazu zawiadamiany będzie właściwy miejscowo zespół interdyscyplinarny, a gdy w mieszkaniu zamieszkiwać będą osoby małoletnie – także właściwy miejscowo sąd opiekuńczy. Czynność opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez osobę stosującą przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, odbywać się będzie w obecności interweniujących policjantów i będzie wymagała sporządzenia protokołu.

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo: zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych. jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie. złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.

Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana: do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu, w miarę możliwości, numeru telefonu, informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu Policja będzie zobowiązana do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy nakaz lub zakaz nie są naruszane, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywać się będzie następnego dnia po wydaniu nakazu lub zakazu.

W przypadku nie stosowania się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu ustawodawca przewidział sankcje w Kodeksie wykroczeń – czyn zabroniony art.66b przewidującego karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba, że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc, w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. żródło: KWP Kraków

Zgodnie z Zarządzeniem nr 03/20 Dyrektora Tatrzańskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy w Rodzinie w Zakopanem od dnia 13 marca 2020r:

1. Zamieszkujące całodobowo klientki hostelu SOW i hostelu OIK odbywają domową kwarantannę, przestrzegając szczególnych zasad higieny osobistej, ograniczając aktywność poza terenem placówki tylko do sytuacji tego wymagających. 2. W celu maksymalnego ograniczenia przebywania na terenie placówki osób na co dzień w niej niezamieszkałych, zawiesza się formy wsparcia świadczone w trybie ambulatorujnym oraz zawiesza się zasądzone postępowaniami sądów spotkania rodzin na terenie Ośrodka. 3. W przypadkach konieczności zapewnienia wsparcia, wymagających pilnej pomocy w formie poradnictwa, udzielane ono będzie telefonicznie od 8 do 20 przez pracowników merytorycznych (psycholog, pedagog, prawnik, pracownik socjalny) pod numerem 18 20 644 54 będących aktualnie na dyżurze oraz będąccyh pod powyższym telefonem (zgodnie z ustalonym grafikiem). W godzinach 20 do 8 rano natychmiastowe wspracie psychologiczne pod numerem telefonu 531 332 394. 4. W związku z istniejącym stanem epidemicznym oraz zamieszkałymi całodobowo klientkami Ośrodka (10 osób) wstrzymuje się do odwołania przyjmowanie nowych osób. W przypadku wolnych miejsc oraz zagrożenia życia i zdrowia, do Ośrodka mogą być przyjęte osoby na całodobowy pobyt, poza dotychczasowymi wymogami, wprowadza się obowiązek potwierdzenia ze strony kierującego ośrodka pomocy społęcznej, iż kierowane osoby nie są objęte kwarantanną, lub w przypadku konieczności jej odbycia zabezpieczenie przez kierującego takiego wymogu lub wykonania testu na obecność koronawirusa oraz zaopatrzenie kierowanych osób w niezbędne środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki).

Szkoła dla rodziców Proponujemy uczestnictwo w cyklu spotkań dla rodziców, przeżywających trudności wychowawcze oraz chcących nawiązać głębsze i cieplejsze relacje ze swoimi dziećmi. Jej głównym celem jest pomoc rodzicom w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą, nauka lepszego porozumiewania się, nauka budowania konstruktywnej pochwały, rozpoznawania emocji swoich i dziecka, kształtowania odpowiedzialnej postawy dziecka. Szkoła dla Rodziców i Wychowawców uczy nie tyle „metod” co budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu. Zajęcia prowadzone będą przez psychologa oraz pedagoga. W celu uzyskania bliższych informacji prosimy o kontakt z Ośrodkiem: Tel: 18 20 644 54

Zapraszamy!!!
INFORMATOR


Chcemy Ci pomóc w:
* radzeniu sobie z napadami agresji
*poprawie komunikacji w rodzinie
*dochodzeniu do zgody poprzez rozmowę z partnerem lub dzieckiem
*bezpiecznym rozładowaniu negatywnych emocji
*wyjaśnieniu zachowań prowadzących do przemocy (fizycznej, psychicznej, ekonomicznej i seksualnej).

Jeśli chcesz pomóc Sobie i Swojej Rodzinie
Zapraszamy !!!

Nasz adres:
Tatrzański Ośrodek Interwencji Kryzysowej
i Wsparcia Ofiar Przemocy w Rodzinie
ul. Makuszyńskiego 9
34-500 Zakopane
tel. 18 20 644 54
tel. 18 30 709 50
CAŁODOBOWO

Nocny dyżur psychologiczny
kom: 531 332 394
codziennie od 20:00 do 8:000

Deklaracja dostępności (zobacz)

Telefon zaufania

Telefon Zaufania świadczy doraźną pomoc, gwarantującą możliwość anonimowej wymiany myśli tym osobom, które przeżywają trudności natury moralnej, społecznej lub psychologicznej i próbują pokonać własne osamotnienie, uzależnienia, depresje, poczucie beznadziejności itp.

Profesjonalne doradztwo

Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa naszych psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, psychiatrów którzy pomogą ci podjąć właściwe kroki z wyjście z danej sytuacji.

Wyjcie z przemocy

Ofiary przemocy poddawane są przez swych prześladowców długotrwałemu procesowi manipulacji, presji psychicznej, agresji, prześladowania, poniżania, izolowania, straszenia, wykorzystywania i uzależniania. Trwa to kilkanaście i więcej lat. Dlatego pomagamy odbudować to, co zostało zniszczone, wiarę w siebie, zdolność podejmowania samodzielnych decyzji i wyborów, obronę swoich praw krótko mówiąc, godne życie.

Nasz lokalizacja

OIK ZAKOPANE
  • ul. Makuszyńskiego 9
  • 34-500 Zakopane
EMAIL
  • oik.zakopane@op.pl
TELEFON
  • tel. 18 20 644 54
  • tel: 18 30 709 50
  • CAŁODOBOWO
OIK ZAKOPANE Wszelkie prawa zastrzeżone IS SOLUTION